|
|
Den Norske Bokdatabasens omtale:
Det svenske utenriksdepartementet har fått en delikat sak: En kjent journalist er blitt borte under reportasjeoppdrag i Budapest. Han har vært savnet i ti dager, men ingen tør etterlyse ham. Hvem kan lete etter Alf Mattson i all hemmelighet? Martin Beck tar saken. Han avbryter en velfortjent ferie og drar til Budapest. Han har ikke anledning til å søke hjelp hos det lokale politi og føler seg overvåket i den fremmede byen. Og det er han. I rollene: Odd Furøy, Rolf Søder, Gisle Straume, Bjørn Floberg og Eli Anne Linnestad m.fl.
|
Forlagets omtale:
Året er 1967. Martin Beck, Stockholmspolitiets fremste etterforsker, må forlate ferieidyllen i skjærgården og gå på jakt etter en skygge. Alf Matsson, en vellykket møkkaspreder av den sorten som gir yrkesnavnet "journalist" en dårlig klang, er sporløst forsvunnet. Alle vet så mye og samtidig så lite om Matsson, men ingen vil egentlig kjennes ved ham. Nå er UD kommet inn i bildet og vil ha Matsson sporet opp snarest, for å unngå internasjonale forviklinger. Sporet fører Beck til det kommuniststyrte Ungarn og den gamle labyrintiske byen Budapest, hvor en svensk politimann ikke har mye myndighet og hans liv ikke er mye verd ... Medvirkende: Odd Furøy, Rolf Søder, Gisle Straume, Ulrikke Greve, Jack Fjeldstad, Helge Reiss mfl.
|
Alternativ utgave:
Mannen som gikk opp i røyk: roman om en forbrytelse (Heftet)
|
Se også:
Brannbilen som forsvant: roman om en forbrytelse (Heftet), Døden kjører buss: roman om en forbrytelse (Heftet), Døden tar buss (Lyd-CD), Mannen på balkongen: roman om en forbrytelse (Heftet), Mannen på taket: roman om en forbrytelse (Heftet), Politimorderen: roman om en forbrytelse (Heftet), Roseanna: roman om en forbrytelse (Heftet), Snut, snut, kaffegrut: roman om en forbrytelse (Heftet), Terroristene: roman om en forbrytelse (Heftet)
|
|
|
|
|
|